: :

Operation Flaspoint
  :  
· 
· Архив новостей
· Добавить новость
· Заголовки новостей
· Загрузка файлов
· Каталог ссылок
· Каталог файлов
· Контент сайта
· Личные сообщения
· Наш опрос
· Наши форумы
· Обратная связь
· Поиск
· Реклама на сайте
· Страницы
· Темы новостей
· ЧаВО

Фотогалерея
Приватні сторінки
Фотогалерея ігр
Недригайлів туристичний

 Девіз родини-пісня щоднини.  РІК НАСМІЧУЄМО – ДЕНЬ ПРИБИРАЄМО.  Хрестини в Хоружівці  Конкурс Міні-Міс  Новая MMORPG-игра  Змагання з CS в комп'ютерному клубі  Новая MMOG от компании Turbine  Змагання FIFA-07  8 травня  Вболіваймо за вітчизняного виробника!!!  9 травня  День прикордонника  Пополнение сайта  Корсары: Возвращение легенды  Проблемы в спальном районе  Несподівана поразка  «ЖУРНАЛІСТСЬКИЙ ТРИКУТНИК»  ОБРАЗ БОЖОЇ МАТЕРІ ЗАРВАНИЦЬКОЇ В НЕДРИГАЙЛОВІ  ЕКСКУРСІЯ В МУЗЕЙ  ЗАКІНЧУЮЧИ НАВЧАЛЬНИЙ РІК  ЮНІ ДЗЮДОЇСТИ  АНДРІЙ НІКОДІН БУДЕ ВІДСТОЮВАТИ ЧЕСТЬ НАШОЇ ОБЛАСТІ В ПЕРШОСТІ УКРАЇНИ  Почали за здравіє, а вийшло, як завжди  Випускний вечір на училищі.  Ремонт по вул.Щебетунів  Підготовка до святкування Купала (10:00)  Cвяткування Купала (12:00)  Cвяткування Купала (17:30)  Cвяткування Купала (21:00)  По грі - і результат  Традиційно у Ворожбі  Повернення в шкільне дитинство  Новая версия игры TEN от Недригайловского разработчика  Какой язык программирования перспективнее изучать?  Проігнорувала свято  Приїзд президента  МАЙЖЕ ДЕТЕКТИВНА ІСТОРІЯ   ВІЙНА ЗА ДУШІ  Вiзит президента  Недригайлів передноворічний  Світло й тіні засульської дискотеки  Чья елка самая высокая и красивая  Фото Недригайлова.  Командне змагання з гри  Найближчим часом в комп'ютерному клубі плануємо провести змагання.  Зробимо район територією безбар'єрності  ГРАНДІОЗНА ЧУТКА!  ЧЕМОДАНОВСЬКІ РЕЛЬСИ  Хочу стати футбольним тренером  Про скверні урни та інші неподобства у райцентрі  МЕНШЕ СЛІВ!  НЕДРИГАЙЛІВСЬКІ МОРЖІ  КОРИДОРАМИ ВЛАДИ  ПАМ’ЯТІ ГЕРОЯ!  Поговоримо про здачу  ЧИ ЛИЦЮЄ ЗОЛОТИЙ ГУДЗИК ДІРЯВОМУ ПІДЖАКУ?  БУРЯ в БАСЕЙНІ, або БЮТівський відплив  Засульське вбивство  «НЕДРИГАЙЛІВ СТАВ ДЛЯ МЕНЕ ДРУГОЮ БАТЬКІВЩИНОЮ»  У Недригайлові   СВІТСЬКІ ЗАМІТКИ ПРО ПАЛОМНИЦЬКУ ПОЇЗДКУ  ЗНАЙОМТЕСЬ: НОВИЙ КЕРІВНИК  КОЛЕГІЯ ПОГОДИЛА ПРОЕКТ ПРОГРАМИ РОЗВИТКУ РАЙОНУ НА НАСТУПНИЙ РІК  ВЕТЕРАНСЬКИЙ ФУТБОЛЬНИЙ ТУРНІР - ДО 75-РІЧЧЯ СТАХАНІВСЬКОГО РУХУ   ВІСІМ МІСЯЦІВ НОВОЇ ВЛАДИ: ПІДСУМКИ І ПЕРСПЕКТИВИ  Какой смысл жить в Недригайлове??? 

Лист aвтору
Особиста сторінка автора

23 0 .

. , .


3352505
Март 2007

2020
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
<<  <    >  >>

Історія Недригайлова

Недригайлів – селище міського типу, районний центр, знаходиться на південному заході Сумської області. Географічні координати Недригайлова 50040' північної широти та 34000' східної довготи, має вигідне фізико-географічне положення (70 км відстань до обласного центру та 32 км до найближчої залізничної станції в м.Ромни).Мій Недригайлів

Верби зелені, шепоти кленів
В'ється у далич Сула чарівна
Мій Недригайлів радість недремна
Рідна спрадавна моя сторона
Земле, святине, в грізну годину
Йшли в бій за тебе діди і батьки
Мій Недригайлів, гордість нестримна
Пам'ять не можуть зітерти роки
Сіять нам жито із піснею жити
Із працею славить тебе милий край
Мій Недригайлів долечко світла
Щедра криниця краси і добра
М.А.Зірніченко


1. Історичне минуле краю

    Перш ніж звернутися до фактів виникнення Недригайлова, вважаю доцільно зупинитися на історичному минулому території, де був заснований Недригайлів.

    Дослідження істориків та полеонтологічні знахідки дають змогу припустити що в нашому краї існувало мисливське племя чи племена ще в найдавніший період кам'яного віку – палеоліт. Твердженням цього є те, що під Недригайловом, на Хуторі Гай, було виявлено на глибині 2 м залишки вогнища, великий шматок кременю, роздроблені кістки шерстистого носорога. Той факт, що всі ці знахідки розміщувались в одній площині, дає підстави стверджувати, що тут було житло якогось мисливського гурту первісних людей.

    На правому березі р.Терн, на автошляху Суми-Конотоп, на глибині 2 метри у піску знайдено плескате з одного кінця загострене кам'яне знаряддя первісної людини. Археологи Донецького унівеситету встановили, що це кремнева прив'язна сокира нового кам'яного віку ІІV – ІІІ тисячоліття до н.е. Ці знахідки доводять, що уже 10-15 тис. Років до н.е. на території нашого району жили первісні люди. За період так званого бронзового віку, протягом III-I тисячоліть до народження Христа, біля сіл Беседівка та Гаї проживали скотарські племена, а в кінці II тисячоліття в районі Малих Будок мешкали племена мар'янівської культури. Близько VIII ст. до н.е. на території краю розпочався металевий вік. Біля Беседівки виявлено і частково досліджено поселення перших століть нашої ери, які колись належали племенам. Що входили до Подесенської групи ранніх слов'ян. Археологи виявили досить цікаві пам'ятки матеріальної культури. Серед них могильник скіфського часу біля с.Малі Будки, пам'ятки поховань черняхівського типу поблизу костянтинова, Коровинець, а також на хуторі Холодному.

    Знайдені в Коровинцях рештки кераміки та домашнього посуду свідчать про проживання осілого населення, яке знайшлось головним чином землеробством, але знало також і багато ремесел. Зокрема, розвиненим було гончарне виробництво. В VІІ – ІХ ст.н.е.на території сучасного району проживали представники східно-слов'янського союзу племен-сіверян. В селі Малих Будках та с.Городище, дослідниками було виявлено залишки сіверянської кераміки. Сіверяни займалися рільництвом, скотарством, рибальством, полюванням, а також ремеслами: залізодобувними та обробними. Біля Недригайлова, на правому березі Сули, археологи виявили сліди городища часів Київської русі, його назва Попаши. План городища забражений на додатку №1. В народі це місце називають Мазепина гора. Городище, Мазепина гора вперше відзначено Архієпископом Філаретом (Гумілевським) ще в середині ХіХ ст як, Недригайловское на р.Суле- старое Городище на Путівльской стороне». Крім того біля теперішнього с.Городище знаходилося на той час городище В'яхонь. Воно вперше згадується в Іпатієвському літописі від 1147 року. Під час княжних міжусобних війн чи можливо пізніше від рук монголо-татар були знищені давньоруські городища. Попаши та В'яхань що знаходилися в межах теперішнього Недригайлівського району. Майже 300 років пустували ці землі.

    З розпадом Київської Русі відбувся переділ земель. Наші землі були прєднані до Великого князівства Литовського, а після Люблинської унії 1569 року наш край опинився в складі Польщі. З цього часу і бере початок селища Недригайлів як окрема адміністративна одиниця. У Давньоруських літописах, а потім і в документах пори XVI-XVII ст. місцевість, куди входив і наш край, називалась, «диким полем» або «польской украйной». Поселення на цих землях мали назву слободи, а жителі називались слобожанами. Довгий час не було даних про те, коли було засновано Недригайлів. Науковці робили припущення що приблизно у 1632-1636 роках. Такого висновку науковці дійшли на основі праці архієпископа Філарета, в якій він пише «По акту 1647 г.розмежование границ между Россией и Польшею несомненно, что Недригайлов еще до татар был русским городом. Здесь старое Недригайловское городище, расположенное на путивльской стороне сулы отличено от острога и деревень его, построенных литовскими людьми» . Фактично в цьому документі йде мова про городище на місці давнього городища Попаш, а теперішнього села Засулля, а не про Недригайлів.

    Цю історичну помилку виявили місцеві краєзнавці редактор районної газети «Голос Посулля» І.В.Скрипченко та директор Недригайлівського краєзнавчого музею І.К.Абаровський. Вони побувавши в Києві, опрацювали архівні документи і знайшли документи, що вказують на те що Недригайлів було засновано у березні 1639 року польським урядником Криштопом Сіножацьким. Вісім років Недригайлів підпорядкувався Речі Посполитій. 23 червня 1647 року було підписано акт розмежування земель між Московською державою і Річчю Посполитою. Вказуючи, які міста Польща віддає Росії, в акті 1647 року говорилось «Городище Недригайловское на р.Суле. Старое Городище на Путивльской стороне, и новый острог и земляной вал за р.Сулою, и посад слобода по обе стороны р.Сулы, да в уезде на той же реке Сула на той же стороне, на которой острог стоит, выше Недригайлова в 2-х верстах, деревню Карлышевку да деревню Цибулину выше Недригайлова у 5 верстах на р.Суле на Путивльской стороне и с землями и лесами и водами и с мельницами и со всякими угодиями ртдаётся царю». Отже, цей документ доводить що Недригайлів був заснований польським намісником і таким чином належав Речі Посполитій, а потім був переданий московському царю. Також, мова йде про два городища – городище Недригайлівське та р.Сула, яке було зсноване поляками і на місці якого тапер стоїть Недригайлів, і старе городище на Путивльській стороні – залишки літописного Попаша на околиці с.Засулля. Ці факти, ще раз доводять правильність всього вищесказаного про дату заснування селища Недригайлів.

Назва селище Недригайлів.

    Існує багато легенд, які намагаються пояснити назву селища Недригайлів. Найбільш ймовірно, що вона походить від назви річки Недригайлівка, яка ще називалась Дригайлихою. Цього трактування назви селища підтримав і сумський історик-краєзнавець П.А.Сапухін, який писав що від річки Дригайлихи «отримав свою назву і Недригайлів».

    Першим джерелом де зустрічається інформація про Недригайлівський край є географічна карта І.Данкерта, створена у 1636 році із найкращих атласів, які вийшли в 17 столітті, є карта Лавассера де Боплана. На ній було зображено вперше Недригайлів як фортеця на правому березі Сули – Недригайлівське городище. Карта ця була виготовлена в 1650 році. Додаток 2. Боплан, сам того не відаючи, познайомив весь світ з іменем України, вперше відобразив назви і наших населених пунктів сьгоднішньої Недригайліщини. Аналогічне відтворення нашого краю на картах не довелося зустрічати аж до виходу «Атласа Харьковского намесничества 1787 года». Криштоп Сіножацький – польський підданий, що був урядником Ромен, згодом роменський підстароста в 1625 – 1641, 1644 роках під протектором підвірного маршалка Адама Казановського.

    Призначення К.Cіножацького місцевим державцею напевне було ініційоване щасним Вашилем-ніжинським війтом, і потім посланником до Москви, який сам будучи організатором колонізаційних акцій на Чернігово-Сіверщині, добре став кадри місцевих осадчих, до яких належав і Сіножацький. Саме з Сіножацьким до 1648 року був пов'язаний розвиток Ромен та округи, саме під його керівництвом Ромни стали найбільш активним центром колонізаційної діяльності у верхньому Посуллі.

    Після спалення московськими військами в грудні 1632р більшого Роменського острога сіножацький збудував два менших, таким чином довівши кількість острожків до трьох. 2 січня 1633р. Путивльські і рильські загони росіян підійшли під Роменський острог і за верству від нього вступили в бій із загоном роменського урядника Криштопа Сіножацького. Бій завершився перемогою московських військ, яким вдолася взяти великий острог К.Сіножацький з оборонцями, які залишились живими, замкнувся в малому острожку, що розташувався на високому насипі. У липні 1633 року нападники взяли й спалили всі три острожки, захопили в полон 30 чоловік, у тому числі брата Сіножацького Мерхела і його дружину Федору, яка утримувалася в полоні у Путивлі до 1934 року, сам же Криштоп Сіножацький, ймовірно, загинув під час цього бою.

    Сучасний Недригайлів має 33 вулиці, 13 провулків, біля 1700 приватних будинків і квартир. (додаток -1) Станом на 1.01.1998 року в селищі кількість населення становила 6426 чоловік, а по селищній раді 7121. Недригайлів – районний центр Сумської області. На його території розташовані державні установи та служби, підприємства та організації, заклади освіти та охорони здоров'я. В адмінбудинку селища розміщені районна рада, райдержадміністрація та її відділи, редакція районної газети «Голос Посулля». В центральній частині розташовані селищна рада, автовокзал, банк «Аваль», «Приватбанк», відділення ощадного банку, районна і дитячі бібліотеки, готель і кафе «Старий млин», середня школа, будинок дитячої та юнацької творчості, дитсадок «Барвінок», друкарня, пошта, вузол зв'язку, податкова інспекція, прокуратура, вуд, райвідділ внутрішніх справ, велика кількість магазинів в яких можна придбати різноманітні товари, пожежна частина, пенсійний фонд, відділення державного казначейства, районний будинок культури, дитяча музична школа.

    Недригайлів являється районним центром сільськогосподарського району, тому промислових підприємств незначна кількість. Загалом в районі працює три промислових підприємства. Це – хлібокомбінат Недригайлівської райспоживспілки, ДП «Агролісгосп» та ВАТ «Коровинський коноплезавод». В Недригайлові, а також на території району знаходиться значна кількість сільськогосподарських товариств, які забезпечують район мільськогосподарською продукцією. Спливло багато води з річки Сули із часу заснування селища Недригайлів і до теперішнього часу. Віковічні зміни відбулися з плином часу в Недригайлові: змінився вигляд будинків, вулиць, з'явилися нові будови. Останні декілька років були особливо успішні в плані капітального будівництва.

    Восени цього року було завершено будівництво шести поверхового палатного комплексу районної лікарні (додаток). На урочистому відкритті лікарні побував президент України В.А.Ющенко. Нещодавно закінчилося будівництво центру соціальнї зайнятості населення (додаток).

    Декілька століть красується Недригайлів на березі тихоплинної, замріяної Сули. З часу його заснування і до тепер він невпізнанно змінився. В літописі існування цього селища були і досить спокійні, безхмарні часи, на зміну яким приходили дні, коли навкруги все палало і не було нічого чути від вибухів гармат. Здавлося тоді, що вже не зможе він піднятися з руїн, але закінчувалися війни і настали часи відбудови, виростали нові будинки, налагоджувалося тихе, розмірене життя в Недригайлові.

    Найбільш значним в історії селища стали події Північної та Великої Вітчизняної війни. В роки Північної війни Недригайлів який підпорядковувався цареві Петрові І воював на стороні Росії. Шведські війська у 1708 році ввійшли на Слобожанщину, але зустріли там справді сильний опір. А тим часом від 6 листопада 1708 року, який повідомив про вступ шведської армії на територію України та закликав малоросійський народ до боротьби з ворогом - шведами та мазепанцями , Недригайлівці не стояли осторонь під час цієї війни, вони із зброєю в руках стали на захист свого містечка. 18 листопада 1708 року вояки шведської армії вступили в м.Ромни, яке за три десятки кілометрів від Недригайлова. Воєвода Недригайлова Фрол Висковатий населенню наказав сховатися в найукріпленішу частину міста. Шведи періодично робили наскоки на містечко, маючи надію захопити його, але їхні спроби не увінчалися успіхом. На підмогу Недригайлівцям цар Петро, довідавшись про недригайлівську оборону із донесення Меншикова, 15 грудня 1708 року спорядив на допомогу загін донських козаків на чолі з отаманом капітан-поручиком Д.Ушаковим, ад'ютантом Петра пославший йому 14 грудня наказ такого змісту: «Господин капитан-поручик, по получении сего указа казакам всем, которые с вами есть, вели идти к Недригайлову...». Шведи ще робили спроби захопити Недригайлів, але жителі міста з допомогою донських козаків так і не впустили ворогів у місто. За це вони отримали від царя подяку за виявлений патріотизм. В результаті цієї війни в Недригайлові було спалено передмістя, пошкоджені укріплення. З плином часу Недригайлів відбудовувався, змінювалися покоління людей, процеси, що відбувалися в країні не обминули і селище.

    Чорним своїм крилом в 1933 зачепив голодомор і недригайлівську землю. Достоменно невідомо і до цього часу скільки людських життів забрав він у Недригайлові. Але відомо що жодної оселі не обминула ця страшна трагедія. В роки Великої вітчизняної війни Недригайлів майже з самого початку був окупований німцями. За Недригайлів почалися важкі бої, але 23 вересня ворог захопив Недригайлів. В часи окупації на території району діяли підпільні організації, що займалися розповсюдженням листівок, випускали листівки, інформували населення про справжній стан на фронтах, діяли на шкоду німцям, псували техніку фашистам.

    В серпні 1941 року в Недригайлові була створена підпільна комсомольська група, яка діяла до вересня 1943 року, тобто протягом усього періоду окупації. До організації входили безпартійна А.С.Капура, яка очолювала групу, О.Г.Сидоренко, З.М.Логінова, Р.М.Рідкошиєнко. Ще одна підпільна група, до якої входило 7 чоловік, з вересня 1941 року діяла в Тернах. Очолював її редактор районної газети Р.Є.Тищенко. Вона діяла до 1942 року. Звільнений Недригайлів від окупантів був 8 вересня 1943 року 157-ю стрілецькоюм дивізією під командуванням генерал-майора І.І.Мельникова. З репродукторів прозвучало зведення інформбюро: «В течении 9 сентября советские войска вели наступательные бои на Прилуцком направлении и, продвинувшись вперед от 8 до 10 километров, заняли свыше 80 неселенных пунктов, в том числе районные центры Сумской области Смелое, Недригайлов, Синевка и крупные населённые пункты Курманы, Сакуниха, Семёновка, Капустници». Недригайлів було звільнено, але ціна звільнення була дуже висока – людські життя. Життя, що були покладені в ім'я свободи.

    За роки війни район втратив 7258 жителів, із загальної кількості понад 10 тисч уродженців та жителів району, які брали участь у боях на фронтах війни, додому не повернулося 6703 чоловіки. У Недригайлові у 1969 році було споруджено меморіальний комплекс, на 17-ти плитах якого викарбувані імена недригайлівців, які не повернулися з війни.

    Недригайлівська земля славиться добрими, щедрими душею і серцем людьми. Багата вона на людей, які своєю щоденною нелегкою працею, своїми здобутками возвеличують рідний Недригайлівський край. Талановиті люди також окраса Недригайлівської землі. Серед них І.М.Власенко його перу належать такі твори «Остарбайтер», «Коли дозрівають каштани», «Розшукується безпалий». Повість «Над Сулою синє небо» І.М.Власенко присвятив Недригайлівським підпільникам періоду Великої Вітчизняної війни за роман «Мертві не вміють мовчати» письменникові у 1995 році присуджена літературна премія імені Андрія Головка. В Недригайлові ще до війни певний час мешкав і відомий український письменник, дослідник української мови Б.О.Антоненко-Давидович. Майстри поетичного слова М.А.Зірніченко, О.М.Сокрута (Даниленко) радують людей красивими, душевними творами.

    Епіграфом стали слова із вірша «Мій Недригайлів» М.А.Зірніченка. Цей твір покладено на музику і він виконується як пісня. Є в Недригайлові і свої художники. Пензлям Н.М.Кізенка та М.Ю.Ярошенка належать чимало полотен, які захоплюють глядачів глибоким змістом, гармонією відтінків, унікальністю художніх образів. Картини Н.М.Кізенка недноразово експонувались на престижних виставках колишнього Радянського Союзу, в Болгарії, Німеччині. Він лауреат золотої і бронзової медалей.

    У 1953 році заснований хоровий колектив Недригайлівського районного будинку культури, якому в 1957 році присвоєно звання народного. З року в рік колектив дарує своє мистецтво жителям району, області, республіки.

Ломонос Вікторія Вікторівна
вихованка туристсько-краєзнавчого гуртка.
Недригайлівський будинок дитячої
та юнацької творчостіCopyright © Недригайлівський web портал .

: 2007-03-21 (6335 )

[ ]
Content ©

 ::   ::   :: 

RusNuke2003 theme by PHP-Nuke -
SpyLOG
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by me.
You can syndicate our news using the file backend.php or ultramode.txt
PHP-Nuke Copyright © 2006 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
The Russian localization - project Rus-PhpNuke.com
: 0.09
The Russian localization - project Rus-PhpNuke.com